تماس با ما

بررسی مزایا و معایب چاپ افست

چاپ افست چیست؟
Rate this post

چاپ افست به عنوان یکی از رایج ترین تکنیک‌های چاپ شناخته می‌شود؛ و معمولاً در چاپ روزنامه، مجلات، بروشور و همچنین بسته بندی های مقوایی از این روش چاپ استفاده می‌شود.

دلیل اصلی محبوبیت این روش برای چاپ، امکان استفاده از آن در چاپ و تولید محصولات با حجم بالا و در مدت زمان کم است. در واقع به کمک چاپ افست می‌توانید در بازه زمانی تولید محصولات نیازمند چاپ صرفه‌جویی کنید؛ و محصولاتی با بهترین کیفیت چاپ را در کوتاه‌ترین زمان ممکن آماده کنید.

در این مطلب اطلاعات کاملی درباره چاپ افست، مقایسه آن با دیگر روش‌های چاپ و مزایا و معایب آن را ارائه کرده‌ایم.

چاپ افست چیست؟

چاپ افست یکی از رایج ترین تکنیک های چاپ جهت چاپ محصولات با تیراژ بالا می باشند. ماشین های چاپ افست بر اساس دو معیار سایز چاپ و تعداد رنگ به انواع مختلف تقسیم می شوند.

.رایج ترین انواع ماشین چاپ افست بر اساس ابعاد چاپ:

-ماشین هایی در ابعاد 70*50 سانتی متر که اصطلاحا به آنها ⅖ ورقی گفته می شود.

-ماشین هایی در ابعاد 100*70 سانتی متر که اصطلاحا به آنها ⅘ ورقی گفته می شود.

-ماشین هایی در ابعاد 120*80 سانتی متر که اصطلاحا به آنها 6/5 ورقی گفته می شود.

انواع ماشین چاپ افست بر اساس تعداد رنگ:

در این روش چاپ از ﻣﺪل رﻧﮓ CMYK اﺳﺘﻔﺎده ﻣﯽ ﺷﻮد به عبارتی ﻫﺮ رﻧﮓ ﺑﻪ ﺻﻮرت ﺟﺪاﮔﺎﻧﻪ و از طریق عبور کاغذ یا مقوا از هر برجک دستگاه روی آن ﭼﺎپ ﻣﯽ ﺷﻮد. در نتیجه ﻋﻤﻞ ﺗﺮﮐﯿﺐ رﻧﮓ ﺑﺮ روی ﮐﺎﻏﺬ ﺻﻮرت ﻣﯽﮔﯿﺮد. ماشین های چاپ افست بسته به تعداد برجک های رنگی که دارد در انواع تک رنگ، دو رنگ، چهار رنگ و حتی شش رنگ می باشند. هر یک از این ماشین ها کاربردهای متفاوتی دارند. برای مثال ماشین های تک رنگ مناسب ترین گزینه برای چاپ متن کتاب می باشند.

فرآیند چاپ افست:

در مرحله پیش از چاپ و در واحد موسوم به لیتوگرافی ابتدا فایل چاپی به چهار رنگ اصلی سازنده خود تقسیم می شوند. و سپس برای تصویر مربوط به هر رنگ یک زینک یا پلیت مجزا گرفته می شود. جنس سطح این ورق های آلومینیومی از ﻣـﻮادي ﭘﻮﺷـﺎﻧﯿﺪه ﺷﺪه اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﻪ ھﯿﭻ ﻋﻨﻮان ﻣﺮﻛﺐ ﭼﺎپ را ﺑﻪ ﺧﻮد ﺟﺬب ﻧﻤﯿﻜﻨﺪ. در ﻋﻮض ﺟﻨﺲ ﻣﻮاد ﭘﻠﯿﻤﺮي ﻛﻪ طﺮح مورد نظر جهت چاپ با آن روی ورق ها مشخص شده به شدت جاذب مرکب هستند. با بسته شدن این ورق ها به دور غلطک های چاپ عملیت چاپ به صورت غیر مستقیم روی سطح چاپ شونده انجام می شود.

تفاوت چاپ افست و چاپ فلکسو

چاپ افست و چاپ فلکسو دو تکنیک چاپ می باشند که بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. در واقع، هر دوی این روش‌ها برای چاپ باکیفیت استفاده می‌شوند و رنگ‌های مورد استفاده در آن‌ها چهار رنگ CMYK و همچنین رنگهای ساختگی است. با این وجود، در چاپ فلکسو قابلیت استفاده از انواع متفاوت جوهر همچون روغنی، UV و غیره وجود دارد.

اگر نیاز به چاپ روی سطوح غیر یکنواخت باشد، چاپ فلکسو گزینه مناسب‌تری خواهد بود. به عنوان مثال در کارتن سازی و ساخت انواع کارتن بسته بندی بهتر است که از چاپ فلکسو برای چاپ واضح و باکیفیت طرح استفاده شود؛ اما چاپ افست بیشتر برای سطوح صاف یا کاغذی استفاده می‌شود.

در تیراژ های پایین هزینه راه‌اندازی تکنیک چاپ و بسته بندی فلکسو نسبت به چاپ افست کمتر است.

تفاوت چاپ افست و چاپ دیجیتال

دو تکنیک چاپ افست و دیجیتال از روش های مورد استفاده جهت چاپ سطوح سلولزی همچون کاغذ و مقوا می باشند. همانطور که پیش از این گفته شد در چاپ افست جوهر به صورت غیر مستقیم و طی دو مرحله توسط زینک و سپس غلطک آنیلوکس روی سطح منتقل می‌شود. در حالی که در چاپ دیجیتال طرح به صورت مستقیم و بدون استفاده از هیچگونه ابزار واسطه ای روی سطح مورد نظر چاپ می گردد. این امر باعث می شود کیفیت خروجی چاپ در چاپ افست بسیار بالا تر از چاپ دیجیتال باشد.

برعکس چاپ افست، چاپ دیجیتال گزینه ی مناسبی برای سفارشاتی با تیراژ پایین می باشد چرا که با توجه به ثابت بودن هزینه آن سفارش هایی با حجم بالا هزینه زیادی برای مشتری ایجاد خواهد کرد.

یکی دیگر از تفاوت های این دو تکنیک محدودیت رنگ های مورد استفاده در چاپ دیجیتال می باشد. در این نوع چاپ تنها رنگ‌های CMYK قابل استفاده هستند و طرح مورد نظر می تواند در یکی از دو حالت سیاه و سفید و یا حاوی چهار رنگ اصلی باشد؛ اما در چاپ افست امکان استفاده از رنگ های ساختگی (پنتون) نیز وجود دارد.

در نهایت چاپ دیجیتال را نمی‌توان برای چاپ روی سطوحی غیر از کاغذ استفاده کرد؛ در صورتی که چاپ افست تطبیق‌پذیری بیشتری با سطح چاپ دارد و امکان استفاده از این روش برای چاپ روی سطوح دیگر نیز از آن استفاده کرد.

انواع چاپ افست

چاپ افست در دو نوع ارائه شده است:

چاپ افست تحت وب یا رول

در این روش ورودی دستگاه چاپ به جای کاغذ های برش خورده، رول کاغذ می باشد که مدام در حرکت است و طرح‌های مختلف روی آن چاپ می‌شود؛ و بعد از اتمام چاپ، کاغذ در ابعاد مناسب بریده شده و برای استفاده آماده می‌شود.

ماشین‌هایی که در این روش استفاده می‌شوند توانایی ارسال بیش از 3 هزار کاغذ در دقیقه را دارند؛ و چاپ افست تحت وب می‌تواند 8 هزار ورق یکسان در یک ساعت تولید کند.

این روش چاپ برای برندهایی مناسب است که نیاز به چاپ با تعداد بالا در کمترین زمان ممکن را دارند.

 چاپ افست تخت

در این روش چاپ ورق‌های برش خورده به صورت جداگانه برای چاپ ارسال می‌شوند. به همین دلیل است که چاپ افست تخت برای سفارش‌های با حجم کمتر در نظر گرفته می‌شود. البته سرعت چاپ در این روش نسبت به سایر روش‌های چاپ سریع‌تر است و چاپ افست تخت نیز قابلیت چاپ 12 هزار تا 28 هزار ورق را دارد.

انواع چاپ افست

مزایای چاپ افست

چرا چاپ افست را برای چاپ طرح‌های مد نظرمان انتخاب کنیم؟ برای جواب دادن به این سؤال باید مزایای چاپ افست را بشناسید.

وضوح و کیفیت بالای چاپ

در چاپ افست به جای تونر از جوهر استفاده می‌شود. به همین دلیل است که کیفیت و وضوحی که در چاپ افست دیده می‌شود نسبت به سایر روش‌های چاپ مانند چاپ دیجیتال بیشتر است.

هزینه مقرون به صرفه چاپ

هزینه چاپ افست برای برندها و شرکت‌هایی که می‌خواهند سفارش انبوه چاپ را ثبت کنند بسیار مقرون به صرفه است؛ زیرا در این روش با افزایش تعداد سفارش‌های ثبت شده هزینه چاپ کاهش پیدا می‌کند.

سرعت بالای چاپ

سرعت چاپ افست زیاد است و دستگاه افست می‌تواند بیشتر از 80 هزار نسخه از طرح را در طول مدت زمان کمتر از یک ساعت چاپ کند.

انعطاف‌پذیری چاپ روی سطوح مختلف

از کاربردهای چاپ افست می‌توان به این موضوع اشاره کرد که، برای چاپ طرح مد نظرتان روی کاغذ، پارچه و پلاستیک می‌توانید از چاپ افست استفاده کنید. این روش چاپ انعطاف‌پذیری بالایی برای انتقال طرح‌ها روی سطوح مختلف دارد؛ و طرح انتخابی شما را با بالاترین کیفیت روی سطح مورد نظر چاپ می‌کند.

معایب چاپ افست

از جمله معایبی که چاپ افست دارد می‌توان به عدم‌تغییر اطلاعات ورودی دستگاه تا پایان دستور چاپ اشاره کرد. مشکلات دیگر این روش چاپ شامل زمان بر بودن فرآیند چاپ با توجه به زمان مورد نیاز جهت آماده سازی ملزومات چاپ می باشد.

سخن پایانی

 نوع چاپ برای بسته‌بندی‌های مختلف با توجه به شرایط سفارش گذاری مشتری مشخص می‌شود. برای ثبت سفارش انواع کارتن، جعبه و … می‌توانید با تیم آسان پک در ارتباط باشید؛ و تعرفه چاپ افست و قیمت سفارش گذاری انواع جعبه اطلاعات کسب کنید.

سؤالات متداول+ جواب

1) در چاپ افست از چه رنگ‌هایی استفاده می‌شود؟

در دستگاه‌های چاپ افست بسته به نوع ماشین چاپ از نظر تعداد برجک های رنگ قابلیت استفاده از چهار رنگ اصلی CMYK و حتی رنگ های ساختگی وجود دارد.

2) آیا امکان چاپ طرح با تیراژ بالا در چاپ افست وجود دارد؟

در چاپ افست تحت وب امکان تولید بیش از 80 هزار سفارش در کمتر از یک ساعت وجود دارد.

اشتراک گذاری

آخرین ها

تولید و خرید کارتن میوه صادراتی

کارتن میوه صادراتی

میوه‌ها، سبزی‌ها و صیفی جات صادراتی بخش مهمی از درآمد کشورهایی که آب و هوای مناسبی برای کشت انواع میوه‌ها

موضوعات

Categories