تماس با ما

اهمیت بسته بندی در ایران

اهمیت بسته بندی در ایران

در دنیای امروز که توجه به جزئیات، تفاوت‌های کلی ایجاد می‌کند مفتخریم که فقط تأمین‌کننده نیستیم و خود را شریک تجاری مشتریان خود می‌دانیم. به منظور به موفقیت رسیدن شرکای تجاری خود، تمام همت خود را به‌کار بسته‌ایم که در تمامی مراحل تأمین از کارخانه تا مصرف‌کننده نهایی در کنارشان باشیم.

توانایی‌های ما برای تصمیم‌سازی بهتر در مسیر دستیابی به اهداف سازمانی، مدیریت زمان، پیاده‌سازی استراتژی‌های برند و توجه به محیط زیست در اختیار شما قرار گرفته است.

فهرست

بسته بندی حلقه مفقوده برندینگ در ایران

تمرکز روی بسته بندی

یک حرفه ای در کنار شماست

تکنولوژی جدید بسته بندی

چند مثال برای ارتقای بسته بندی

اصول بسته بندی با کیفیت چیست؟

سخن آخر درباره اهمیت بسته بندی در ایران

بسته بندی حلقه مفقوده برندینگ در ایران

محصولاتی مانند لوازم بهداشتی، شوینده‌ها، مواد غذایی و… از طریق شرکت‌های زیادی که غالباً هم سطح هستند تولید می‌شوند و این امر باعث می‌شود خریدار توان ارزیابی محصولات را نداشته باشد. بنابراین یک ایده نو برای نمایش محصول می‌تواند کالای مورد نظر را به مشتری شناسانده و او را ترغیب به خرید کند.

ایران کشوری در حال توسعه است. کشوری که با وجود منابع بسیار و محصولات کشاورزی زیاد، چندان در بسته بندی کالاها موفق عمل نکرده است. عدم توجه به طراحی و بسته بندی های خوب و با کیفیت در کالاهای ایرانی تقریباً یک چالش همیشگی محسوب شده است.

 • ایران به عنوان صادر کننده زعفران

ایران در تولید بعضی از کالاها مثل زعفران رتبه نخست را دارد و جزو تولیدکنندگان اول دنیا محسوب می‌شود، اما متاسفانه زعفران ایرانی با قیمت پایین و به صورت فله‌‌ای به کشورهای امارات و اسپانیا ارسال و از آن کشورها با بسته ‌بندی و نام خودشان به جهان صادر می‌‌شود و ارزش افزوده بالایی برای آن‌‌ها به ارمغان می ‌آورد.

 • ایران به عنوان صادرکننده خرما

ایران دومین صادرکننده عمده خرمای جهان است و آن را به صورت فله‌‌ای به اندونزی و مالزی با قیمت بسیار پایین می‌فروشد، در آنجا از بسته بندی کارتنی ایرانی خارج شده و در بسته ‌بندی‌های صادراتی و استاندارد به کشورهای اروپایی، آمریکا و استرالیا صادر می‌شود. کالاهای بسیار دیگر هم وضعیتی مشابه دارند، مانند خشکبار، مرکبات، میوه‌ ها، سبزی و تره ‌بار، صنایع غذایی، شیلات، عسل، گل و …

به طور کلی دلایل دیده نشدن و توان رقابتی کم محصولات ایرانی در بازارهای جهانی را می توان در عدم استفاده از تکنولوژی روز، نبود برنامه‌‌ای مدون و جامع، عدم شناخت صحیح بازارهای هدف، نبود صنایع بسته‌بندی و سورتینگ(دسته‌ بندی) مناسب و فقدان نظارت کافی بر بسته ‌بندی و در نتیجه بسته بندی های نامناسب بیان کرد.

اینجاست که خلاء و نبود صنعت بسته بندی مدرن در ایران، مدیران ارشد آسان پَک را بر آن می‌دارد تا با ایجاد یک سازمان پیشرفته چاپ و بسته بندی تحولی در این صنعت ایجاد نمایند.

تمرکز روی بسته بندی

ما برای دستیابی به موفقیت، پیش‌نیازهای تولید یک بسته بندی مناسب و کاربردی را مهیا کرده‌ایم. تلفیق واحدهای تحقیق و توسعه، مهندسی محصول، طراحی گرافیک و امکانات پیش از چاپ مستقر در آسان پک امکانی فراتر از بسته بندی را در اختیار شرکای تجاری خود قرار داده است.

 • تحقیق و توسعه

واحد تحقیق و توسعه پیش نیازهای اصناف مختلف را جمع‌آوری کرده و تمامی الزامات بسته بندی مشتری از قبیل شرایط حمل، شرایط نگهداری، مدت زمان مصرف، الزامات مصرف کننده نهایی و دیگر نکات حائز اهمیت را در قالبی از یک گزارش جامع در اختیار واحد مهندسی محصول قرار می‌دهد.

 • مهندسی محصول

مهندسی محصول پس از بررسی گزارش ارائه شده توسط واحد تحقیق و توسعه با در اختیار داشتن مدرن‌ترین تکنولوژی ESKO اقدام به ساخت نمونه‌هایی مختلف با مختصات محصول تولید و در اختیار مشتری قرار می‌دهد. پس از انتخاب اولیه نمونه توسط مشتری، کارگروه واحد تحقیق و توسعه و مهندسی محصول نمونه نهایی را در اختیار مشتری قرار می دهد، در این مرحله واحد مهندسی محصول اقدام به ایجاد طرحی جامع از تولید تا مصرف بسته بندی در خط مشتری، سپس قالبی را در اختیار واحد طراحی گرافیک قرار می‌دهد.

آسان پک با راه اندازی واحد مدرن کلیشه سازی توانسته است انواع کلیشه‌های ژلاتینی مورد نیاز خود را با بهترین کیفیت و در کمترین زمان ممکن بسازد. خط تولید کلیشه‌های اچ دی با آخرین تکنولوژی شرکت ESKO در خدمت کیفیت بی‌نظیر چاپ لیبل است. استفاده از بهترین مواد شست‌وشو و بهترین متریال‌های ساخت کلیشه از کمپانی‌های معتبر فلینت و دوپوند نیز از دیگر مزیت‌های این شرکت است. دستیابی به تکنولوژی اچ دی در ساخت کلیشه‌های لیبل این امکان را به ما می‌دهد که ظریف‌ترین ترام‌ها را چاپ کنیم. تنها دستگاه لیزر با توان ده هزار دی‌پی‌آی در ایران قادر است کیفیت چاپ تصاویر دلخواه شما را تضمین کند.

یک حرفه ای در کنار شماست

شرکت آسان پک با در اختیار داشتن تجهیزات مدرن و تخصصی در زمینه آزمون انواع کاغذ، مقوا، ورق کارتن و کارتن از سال 1389 به عنوان آزمایشگاه همکار و مورد تایید سازمان ملی استاندارد ایران شناخته می‌شود که علاوه بر ارائه خدمات برون سازمانی تحت نظارت اداره کل استاندارد استان قزوین، همواره برای تحقق محصول با کیفیت و برآورده‌سازی الزامات و نیازمندی‌های مشتریان شرکت نقش مهمی را ایفا می‌کند.

این آزمایشگاه همچنین قابلیت آزمون انواع مرکب فلکسو، پودر نشاسته، چسب و ملزوماتی این چنینی را دارا بوده که با ارائه پارامترهای کیفی مواد اولیه مورد استفاده به واحدهای تولیدی نقش بسزایی را در تولید محصول با کیفیت به عهده دارد. این آزمایشگاه در کنترل مواد اولیه، محصول نیمه ساخته و کالای تولید شده به ما کمک شایانی کرده و کیفیت تولیدات ما را تضمین می‌کند.

تحقیق و توسعه

شرکت آسان پک با درک ضرورت ایجاد واحد تحقیق و توسعه به منظور شناسایی و توجه به نیازهای بازار و توسعه تولید و ارائه محصولات متنوع برای پویایی و تمرکز گسترده‌تر بر مدیریت کیفیت در سال 1389 مفتخر به دریافت گواهینامه تحقیق و توسعه (R & D) از وزارت صنعت، معدن، تجارت شده و در سال 1391 با توجه به بررسی‌های کارشناسی صورت گرفته از نقطه نظر تشکیلات سازمانی، امکانات آزمایشگاهی و نیروی متخصص، پروانه دائمی تحقیق و توسعه توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، به این شرکت اعطا شده است.

کنترل کیفیت

شرکت آسان پک دارنده نظام کنترل کیفیت (QC) به منظور نمونه‌برداری و تست مواد اولیه بر اساس استاندارد MIL-STD105، صحه‌گذاری اولیه فرآیند تولید و کنترل پارامترهای کیفی حین فرآیند تولید طبق بازه‌های زمانی تعریف شده و نیز کنترل نهایی محصولات در مرحله پایانی و بارگیری محصولات بوده و با پیاده سازی سیستم شناسایی و ردیابی محصولات تولیدی و حتی تمامی سوابق مواد اولیه مصرفی در تولید محصول آن وجود دارد.

بخش کنترل کیفیت ما نیز در این واحد و سایر واحدهای تولیدی ما وجود مستمر دارد. به طور کلی کنترل کیفی ما در سه مرحله صورت می‌گیرد، کنترل مواد اولیه بر اساس پارامترهای از پیش تعریف شده به عنوان گام اول این بخش است که طی آن تنها مواد مطابق با استانداردها تأیید می‌شوند. گام دوم کنترل کیفیت ما در هنگام تولید رخ می‌دهد، هنگام فرم‌بندی یک سفارش، اپراتور، بازرس QC و مسئول شیفت، عملیات کنترل را به انجام رسانده و بعد از صحه‌گذاری است که اپراتور دست به تولید می‌زند. گام نهایی کنترل کیفی ما نیز پس از تولید توسط بازرس QC به انجام می‌رسد، او به طور تصادفی دست به انتخاب نمونه زده و تنها پس از تایید این سه مرحله است که کالای تولیدی به انبار و بخش ارسال تحویل داده می‌شود.

انبار منظم و حرفه‌ای آسان پک یکی دیگر از مزیت‌هاست. در این انبار سه ریچ تراک برقی وجود دارد که بر خلاف لیفتراک‌ها از بنزین و گازوئیل استفاده نمی‌کنند و جزو تلاش آسان قزوین در حیطه صنعت سبز محسوب می‌شوند. تولیدات ما در این انبار عظیم و استاندارد به منظم‌ترین شکل دسته‌بندی و انبارش می‌شود تا در زمان لزوم به آسانی فراهم شده و مورد استفاده قرار بگیرد.

جانمایی و آدرس‌دهی محصولات در قفسه‌بندی بر اساس سیستم نرم‌افزاری انجام می‌شود و در کوتاه‌ترین زمان امکان بازیابی آن‌ها وجود دارد.

چند مثال برای ارتقای بسته بندی

دستمال کاغذی از امباس، طلاکوب و ویندوپچ خاص

پودر از امباس، طلاکوب و به تازگی ایزی اپن خاص

اصول بسته بندی با کیفیت چیست؟

در مجموعه آسان پَک با استفاده از تکنولوژی روز دنیا، دانش تخصصی صنعت چاپ و بسته بندی، شناخت نیازهای بازار و انتظارات مشتریان، اصول و قواعدی برای محصولات بسته بندی با کیفیت تعریف شده است که بخشی از آن به شرح زیر است:

 • محافظت از صدمات احتمالی در حین تولید تا انبار کردن کالا
 • محافظت در کانال حمل‌ونقل و توزیع از تولیدکننده تا عمده فروش
 • جلوگیری از صدمه به کالا در انتقال از عمده فروش به خرده فروش ها و مغازه ها تا رسیدن به دست مشتری
 • جلب توجه مشتری نسبت به بسته بندی جذاب
 • تمایز محصول از دیگران و رقبای تولیدکننده کالای مشابه
 • ایجاد فرصت استفاده مجدد از بسته بندی
 • طراحی خلاقانه ( آنقدر جذاب باشد که مشتری را وادار به خرید نماید. به عبارت دیگر تصویر ذهنی مطلوبی در ذهن مشتری ایجاد کند و موجب برند سازی شود.)
 • ارائه مشاوره بابت شناسایی بازار هدف و طراحی متناسب با سلیقه، میزان درآمد، سن و جنسیت خریداران

سخن آخر درباره اهمیت بسته بندی در ایران

ما بر این باوریم که بسته بندی تخصصی یک کالا و محصول، چهره کالای است و نقش بسیار مهمی در موفقیت یا شکست یک محصول در فروش را ایفا کند. در کنار تمام مزیت‌هایی که بسته بندی برای کالای تولیدکننده و همچنین برای مصرف کننده ایجاد می‌کند، برای آن که بتوان به یک مزیت رقابتی در بسته بندی محصول خود نسبت به رقبا دست یافت، باید عوامل زیادی را در نظر داشت.

در طراحی بسته بندی محصولات باید در مورد هزینه، اندازه جنس، رنگ آمیزی، ترکیب اقلام در بسته بندی و هویت فیزیکی محصول دقت کرد. برای آن که بتوان محصول خود را در بسته بندی جذاب و مورد پسند مشتری عرضه کرد، باید در مورد بازارهای نهایی مصرف تحقیقات گسترده‌ای صورت گیرد.

بسته بندی باید به گونه‌ای باشد که محصول کمترین آسیب را در حین حمل‌و‌نقل ببیند، مبتکرانه و خلاقانه باشد تا مشتری ترغیب به خرید شود. طرح و تصویر روی بسته بندی کالا می‌تواند به تجسم و فهم محتویات درونی بسته کمک کند.

زمانی که به عنوان یک تولیدکننده داخلی محصولی را تولید و در داخل کشور عرضه کرده یا محصول را به خارج از کشور صادر می‌کنید، باید به این نکته توجه داشته باشید که کیفیت محصول در جلب نظر مشتری بسیار حائز اهمیت است اما ترغیب افراد به انتخاب و خرید بیش از آنکه به کیفیت محصول وابسته باشد در گرو طراحی خوب بسته بندی و مورد پسند افراد است.

اشتراک گذاری

آخرین ها

کارآفرینی

کارآفرینی؛ ایجاد چرخه ارزش آیا کارآفرینی صرفاً ایجاد اشتغال و به‌کارگیری جمعیت زیادی برای کار است یا اینکه ایجاد بستری

چرا بسته بندی

چرا بسته بندی در تمام دنیا بیشتر مردم به عنوان خریدار کالاها و محصولات، از روی بسته بندی ظاهری اقدام

موضوعات